Transport chłodniczy i paliw

Czy kiedyś, spożywając banana, zastanawiałeś się, jak dużo wiedzy trzeba posiadać i jak wiele pracy włożyć, aby ten banan, trzy miesiące po zbiorze w dalekim Ekwadorze, wciąż był smaczny i miał atrakcyjny dla konsumenta wygląd? Czy wiesz, że do przewozu bananów potrzebne są specjalne statki i szczególne warunki przewozu? Że chodzi tu nie tylko o obniżone temperatury, ale o utrzymywanie w kontenerze chłodniczym całego kompletu ściśle określonych parametrów: wilgotności, składu atmosfery, cyrkulacji powietrza? Czy wiesz, że nie wszystkie gatunki owoców nadają się do transportu, a te, które się nadają, nie należą, niestety, do najsmaczniejszych? Czy chcesz wiedzieć, jak jest zbudowany samochód-chłodnia i jak wytwarza się w nim zimno? Czy łatwo ci uwierzyć, że zimno można magazynować, można wytwarzać je na ponad 10, zasadniczo różnych sposobów, nawet nie wykorzystując do tego żadnych maszyn?

Ale nie tylko ładunki chłodzone i mrożone wymagają naszej szczególnej troski. Paliwa i ładunki niebezpieczne (wybuchowe, łatwo zapalne, toksyczne transportowane są coraz intensywniej i na coraz większe odległości. Oprócz tradycyjnych cystern samochodowych, kolejowych czy zbiornikowców wszystkie paliwa, także stałe jak np. węgiel, mogą być również transportowane rurociągami. Czy wiesz, jak zapewnić bezpieczeństwo samego ładunku, ludzi i środowiska podczas transportu paliw, jakie są wykorzystywane techniki przeładunku i przechowywania paliw?

O tym wszystkim i nie tylko dowiesz się, studiując na specjalności Transport chłodniczy i paliw.

Przykładowe tematy prac dyplomowych:

  1. Analiza efektywności wykorzystania dwukomorowych samochodów-chłodni w dystrybucji ładunków chłodzonych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
  2. Transport winogron na trasie Afryka Południowa - Polska.
  3. Projekt modernizacji chłodni w porcie Szczecin.
  4. Analiza problemów technicznych związanych z wykorzystaniem wodoru jako paliwa.

Przykładowe miejsca pracy naszych absolwentów: